Kā ar griestu krāsas izvēli pārvērst interjeru?

Nereti, kad kādā no objektiem interjera veidošanā esam tikuši līdz krāsu izvēlei telpas apdarei, pasūtītāji interesējas tikai par sienu krāsošanu, automātiski pieņemot, ka griesti, protams, būs balti. Reizēm ir vēl ļaunāk, kad projektā, kurā nav paredzēta autoruzraudzība, meistari bez saskaņošanas visus griestus ir nokrāsojuši baltus, un pēc tam taisa lielas acis, kad saku, ka šoreiz gan paredzēta cita koncepcija. Atceros kā kādā  jaunceltnē, kur visa pirmā stāva griestu plakni tika nolemts krāsot gaiši pelēkā tonī, meistari smīkņāja un teica, ka mēs laikam esot iecerējušas māju pārvērst par alu. Protams, kad visi remontdarbi tika pabeigti, vairs nebija ne miņas no šādas attieksmes, paši bija pārsteigti un klients sajūsmā! (Foto zemāk)

pelēki griesti ēdamzonā

halles griesti pelēkā krāsā

Es piekrītu viedoklim, ka griesti ir bieži aizmirstā piektā siena istabā, kuras ietekme uz interjeru nereti tiek uzskatīta par mazsvarīgu, uztverot to kā pašsaprotami neitrālu fona plakni. Nav šaubu, ka balti griesti telpu padarīs gaišāku, tomēr citas griestu krāsas, atkarībā no sienu toņa, var telpu vizuāli paplašināt. Patiesībā tieši ar griestu plakni ir iespējams visveiksmīgāk mainīt telpas noskaņu un psiholoģisko ietekmi uz cilvēku. Tāpēc apkopoju vairākus ieteikumus un padomus, kā ar griestu krāsu vislabāk pārveidot telpu atbilstoši jūsu iecerētajam rezultātam. 

1. Liela telpa ar augstiem griestiem var šķist bezpersoniska vai nesamērīga, ja mēbeles, grīdas plakne un aksesuāri aizņem tikai telpas apakšējo daļu, atstājot augšpusi “pliku”. Šajā situācijā var eksperimentēt ar griestu krāsu tumšākā, piesātinātā siltā tonī, kas padarīs istabu mājīgāku un vizuāli sabalansēs.

violeti griesti guļamistabas interjerā

pelēki griesti ar karnīzēm un griestu rozeti

sarkani griesti guļamistabas dizainā

2. Izvēloties griestu krāsu, iespējams ne vien izmēģināt dažādus toņus, bet variēt arī ar krāsas spīdīguma pakāpi, izvēloties starp matētu vai spīdīgu krāsu. Tāpat arī var eksperimentēt ar dekoratīvajām metāla imitācijas krāsām, vai perlamutra efektu. Spīdīgi griesti noteikti vizuāli izskatīsies augstāki, kā arī piešķirs telpai papildus plašuma sajūtu. Ne velti pirms kāda laika ļoti pieprasīti bija iestieptie plēves griesti, kuri radīja līdzīgu efektu.

spīdīgi krāsoti griesti virtuvē

3. Ja izlemts par labu kādam netradicionālākam griestu apdares variantam un esat atvērti jaunai pieredzei un pārmaiņām, griestu plakni var krāsot ne tikai atšķirīgā tonī, bet arī uz tās veidot rakstus un ornamentus. Šādi griesti īpaši labi iederas bērnistabās, atsvaidzinot monotono telpas augšējo daļu. Tomēr, lai šāds risinājums telpu pārāk nesaraibinātu, pārējo istabas iekārtojumu un tonālo paleti vēlams izvēlēties neuzkrītošos, savstarpēji saskaņotos toņos bez rakstiem.

svītraini griesti bērnistabā

svītraini griesti ēdamistabā

svītraini griesti meitenes guļamistabā

dzelteni svītraini griesti bērnistabā

4. Ja vēlaties mazu telpu vizuāli paplašināt vai arī padarīt augstākus zemus griestus, samaziniet sienu un griestu krāsu savstarpējo kontrastu līdz minimumam. Piemēram, istabā ar tirkīzzilām sienām izvēlaties griestiem gaišāk zilu toni. Tādā veidā skatiens varēs vienmērīgi pārslīdēt no sienas plaknēm uz griestiem, bez spēcīga kontrasta, kādu radītu baltā krāsa (līdzīgi kā vērojot debesis pie jūras – pie apvāršņa izteiktāki zilas, “izbalojot”virzienā uz sauli.
Mazās telpās daudzi izvēlas baltus griestus, lai panāktu plašuma izjūtu. Tomēr patiesībā, nokrāsojot sienas un griestu plakni vienā un tai pašā krāsā, istaba vizuāli paplašināsies, jo starp sienām un griestiem būs mazāks kontrasts.

tumši pelēki griesti guļamistabas interjera dizainā

melni griesti guļamistabā

sarkano uz zilo toņu salikums guļamistabā; zili griesti

pelēks interjers ar rozā akcentu

griesti un sienas zaļā krāsā guļamistabā

griesti un sienas bordo krāsā hallē

5. Harmoniskākam un viendabīgākam rezultātam, griestu un sienas krāsas vajadzētu izvēlēties no vienas krāsu paletes. Ja nav nepieciešams telpu vizuāli padarīt augstāku, griestiem droši var izmantot tumšāku toni. Tādā veidā tiks panākts dramatiskāks un elegantāks efekts.

pelēki griesti klasiskā viesistabā

krāsoti griestu paneļi

violeto toņu gamma guļamistabas interjerā

6. Interjerā, kur griesti ir pārāk augsti un trūkst tik svarīgā mājīguma, ar griestu krāsu tos var itin viegli pazemināt. Atliek vien izvēlēties tumšāku krāsu nekā sienām un, lai rezultāts būtu vēl efektīgāks, ar to pašu griestu krāsu jānokrāso arī aptuveni 30cm no sienu augšējās daļas.

zili griesti neitrālu toņu telpā

tirkīzzili griesti Skandināvijas dizaina guļamistabā

griesti krāsoti gaiši zilā krāsā

7. Pat ja visas pārējās plaknes interjerā ir gaišas vai pat baltas, griestiem droši var izmantot kādu tumšāku, piesātinātāku toni. Ja ir bažas, ka telpa varētu iegūt “alas sajūtu”, nepieciešams nodrošināt, lai būtu pietiekams gaismas daudzums (nevis viena spuldzīte telpas centrā). Vēl, meklējot piemērotāko griestu krāsu, labs variants ir izvēlēties kādu no toņiem, kas jau ir interjerā – tekstīlijās vai aksesuāros. Šādā veidā griesti neradīs dramatisku efektu, jo, skatienam slīdot pāri telpai, šie līdzīgie toņi radīs vizuālu ritmu.

melni griesti un melna grīda interjerā

neona dzelteni griesti sanmezglā. Dizains - ILLUSTRA

tumši krāsoti griesti kafejnīcas interjerā

tumši pelēki griesti viesistabas dizainā

8. Ja uztraucaties par to, ka griestu plakne būs pārāk tumša, no krāsu paletes izvēlaties gaišāku toni nekā vēlaties redzēt rezultātā. Griestu plakne vienmēr izskatās tumšāka nekā sienas, jo uz tās tiešā veidā nekrīt gaisma. Tāpēc drošāk būtu vismaz sākotnēji, kamēr šaubāties par krāsas intensitāti, griestus krāsot gaišākus.

ceriņkrāsas pasteļtoņu guļamistaba ar gaiši violetiem griestiem

9. Der atcerēties arī dažas krāsu pamata īpašības- siltie toņi mums vizuāli šķiet tuvāk stāvoši, bet vēsās krāsas vizuāli attālinās. Tā kā pārsvarā griesti vienmēr ir par zemu, nevis par augstu, tad visdrošākais variants ir tiem izvēlēties kādu vēsāku toni.

lauku stila ēdamistabas dizains ar gaišziliem griestiem

halles dizains ar gaiši zilpelēkiem griestiem

halles interjera dizains ar ziliem griestiem

10. Tāpat kā uz sienām, arī uz griestiem krāsas darbojas ar līdzīgu efektu. Proti, lai akcentētu kādu interesantu arhitektūras detaļu jūsu mājās, nokrāsojiet to atšķirīgā tonī (piemēram, griestus ar dekoratīvajām karnīzēm un paneļiem). Savukārt, nokrāsojot jebko, ko vēlaties noslēpt vai nevēlaties akcentēt vienā tonī ar apkārt esošajām plaknēm, un tas vizuāli “pazudīs”. 

nomaskētas komunikāciju caurules krāsotas griestu tonī

uzkrītoši griestu toņi baltā interjerā

Advertisements

2 responses to “Kā ar griestu krāsas izvēli pārvērst interjeru?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s