Interjera grīdas seguma izvēle, 1.daļa

Zināms, ka interjera dizains ir vienots veselums, kuru jāskata kopā nevis jādala pa sastāvdaļām un jāvērtē – kas labs, kas ne tik izdevies. Tomēr jebkurai telpai ir pamata fona plaknes – sienas, griesti un grīdas, kuras ne vien veido fonu, bet vienlaicīgi var būt arī noteicošie elementi interjera stila un tonālās paletes izvēlei.

Pirms laika rakstīju par dažādām alternatīvām, kuras flīžu vietā var izvēlēties vannas istabas sienu apdarei, bet tagad pienākusi grīdu kārta. Pareiza un piemērota grīdas seguma izvēle ir viens no nozīmīgākajiem posmiem telpas interjera izveidē, jo šim apdares materiālam jāatbilst ne vien estētiskām dizaina prasībām, bet arī jābūt ļoti funkcionālam, ilgmūžīgam un viegli kopjamam.

bbc5777bede5d962bc8b7407f1742f34

Runājot par dizaina aspektu, mājokļa interjera dizaina projekta īstenošanu vienmēr sāku ar grīdas materiāla izvēli, ja vien tas nav kāds izņēmuma gadījums, kad jāsaglabā esošais grīdas segums vai arī, ja telpas dizainu jāpieskaņo kādam konkrētam, noteicošam elementam, mēbelei vai dekoram. Grīdas plakne ir tā, kas mājoklī vizuāli vislabāk savieno vairākas telpas, tā var radīt nepieciešamo plašuma sajūtu, kā arī noteikt telpas kopējo tonalitāti un stilistisko noskaņu. Pretēji sienām, grīdu mēs redzam vienmēr, teju no visiem punktiem telpā, turklāt tā vizuāli savieno arī visas istabā esošās mēbeles. Līdz ar to, ja vien nav iecerēta jau kāda konkrēta stilistika vai krāsu risinājums, vispirms ieteiktu izvēlēties tieši grīdas materiālu.

Grīdas seguma izvēle ir viens no sarežģītākajiem posmiem interjera izveidē, jo šis lēmums ietekmēs visus nākamos procesa posmus, kā arī izvēlētais materiāls būs tas, ar kuru jums būs jāsadzīvo visilgāk. Ja tapetes var pārlīmēt, sienas – pārkrāsot, bet mīkstās mēbeles – pārvilkt ar jaunu audumu, jārēķinās, ka grīdas seguma maiņa prasa ne vien nozīmīgu finansiālu ieguldījumu, bet arī nopietnu darba un laika apjomu. Tieši tāpēc, lai neapjuktu grīdas materiālu salonos piedāvātās grīdas segumu daudzveidības, jau iepriekš ir jātiek skaidrībā ar pamata jautājumiem – iecerēto stilu un noskaņu, nepieciešamo funkcionalitāti / kopšanas prasībām, kā arī kopējo šai pozīcijai atvēlēto budžetu.

Pēc manas pieredzes, vairums cilvēku, domājot par iespējamajiem grīdas segumiem, uzskata, ka izvēle ir diezgan ierobežota – parkets, lamināts, keramiskās flīzes vai mīkstais segums (paklājs ruļļos). Patiesībā, iespējamo grīdas segumu klāsts tieši mājokļa prasībām ir krietni plašāks. Piedāvāju ieskatu dažādos grīdas segumos, kur centos apkopot katra materiāla raksturīgākās iezīmes, kā arī aptuveno cenu amplitūdu.
Jāatzīstas, ka šoreiz bilžu atlasi veicu primāri ar domu iespējami labi atspoguļot grīdas seguma veidu, tikai pēc tam – padalīties ar skaistu interjera foto. 

1. Lamināts.

lamināta grīda ēdamistabā

Lamināts ir mūsdienās visizplatītākais grīdas segums tieši mājokļu interjeros gan tā zemās cenas, gan arī vienkāršās ieklāšanas dēļ. Tā kā dažādos būvmateriālu veikalos šis materiāls ir plaši pārstāvēts, šo segumu nereti uzskata par vislabāko risinājumu viesistabām, guļamistabām un bērnistabām.
Pats lamināts ir laminēta kokšķiedras plātne jeb presēta kokšķiedra, kuras redzamā virskārta ir ielaminēta fotogrāfija. Un, ja jau tā ir tikai bilde, tad saprotams, ka šī virskārta pieejama visdažādākajās krāsās un rakstos, tomēr vispopulārākais no tiem vēl arvien ir tieši koka imitācija. Laminātam iespējama arī faktūra, kas uz tausti atgādina koka šķiedru, padarot grīdu raupjāku un ne tik slidenu.

Plusi
+ Viegli un ātri ieklājams, lietojams uzreiz pēc ieklāšanas
+ Salīdzinoši lēts, ja izvēlas ekonomiskās klases vai vidējās kategorijas laminātus: 5-15 Ls/m2. (Izvēloties augstākas klases laminātu jārēķinās ar 15 – 30 Ls/m2.
+ Izturīgs pret skrāpējumiem un traipiem, viegli kopjams, kvalitatīvs lamināts ir arī izturīgs pret mitrumu, to iespējams klāt pat vannas istabās.
+ Ļoti plaša krāsu un rakstu izvēle

Mīnusi
– Salīdzinoši skaļš – staigājot pa šo materiālu mēdz rasties dobja skaņa
– Ekonomiskās vai vidējās klases lamināti salīdzinoši ātri nolietojas, vidējais kalpošanas laiks ir aptuveni 5 gadi. Pēc nodilšanas materiāls nav atjaunojams.
– Lamināta virsma ir slīdīga (ja vien tai nav izteiktas faktūras)
– Auksts materiāls (ja netiek paredzētas siltās grīdas)

lamināta grīdas segums vintage stilā

vecināta dizaina lamināta grīda

Lamināta grīda Provansas stila interjerā

melns lamināta segums

gaišs lamināts guļamistabā

illustra interjera dizains lamināts hallē

illustra interjera dizains lamināts viesistabā

2. Grīdas dēļi.

Grīdas dēļi ir izgatavoti no viengabalaina masīvkoka visā dēļa biezumā, kas nodrošina tiem ilgmūžību un iespēju tos pēc laika atjaunot pārslīpējot. Biezāki dēļi tiek stiprināti pie grīdas sijām pienaglojot vai pieskrūvējot, bet plānāki dēļi tiek līmēti pie koka pamatgrīdas (saplāksnis, osb, veca dēļu grīda), vai arī pie betona.  Nereti dēļu malās tiek iefrēzētas gropītes, kuras nodrošina dēļu savstarpēju sasaisti. Vecākiem grīdas dēļu segumiem dēļu starpās izveidojas spraugas, kuras pie grīdu atjaunošanas iespējams aizpildīt, lai atvieglotu grīdas uzkopšanu.

vecu koka dēļu grīda mansardā

Dēļu grīda viennozīmīgi padara telpu dabīgu, siltu un mājīgu, turklāt šādai grīdai ir arī pievienotā vērtība – ilgmūžīgums. Koks dabiski noveco, piešķirot grīdai savu neatkārtojamo raksturu un stāstu, tāpēc šis materiāls iegūst arvien lielāku popularitāti vintage, skandināvu un lauku stila interjeros. Vēl viens šādas grīdas pluss ir iespēja nolietoto vai apnikušo grīdu pēc laika nokrāsot vai uzkrāsot uz tās dekoratīvu ornamentu. Šis ir īpaši noderīgi tiem, kuri dzīvo īrētos apartamentos ar vecajām priedes koka dēļu grīdām, kuras pašas par sevi vairs nav nekāda lielā vērtība.

tonēta koka grīda guļamistabā

Plusi
+ Klasisks un dabisks materiāls ar pievienoto vērtību
+ Silts
+ Kluss
+ Ilgmūžīgs, iespējams pārslīpēt ļoti daudz reižu
+ Iespējams nolakot vai nokrāsot citā tonī, kad apnicis vecais

Mīnusi
– Ieklāšanai gatavi, slīpēti dēļi ir salīdzinoši dārgi (20 – 50 Ls/m2)
– Pēc ieklāšanas grīdas ir jālako vai jāeļļo
– Salīdzinoši mīksts grīdas segums, kurā paliek skrāpējumi un iespiedumi ( ja vien neizvēlas cietu cēlokoku dēļus)
– Nav izturīgi pret ilgstošu mitrumu, jāizvairās no uzkopšanas ar pārāk slapju grīdas lupatu.

vecu koka dēļu grīda hallē

plati koka dēļi uz virtuves grīdas

dēļu grīda viesistabas interjerāv

dēļu grīda saimniecības telpā

Uz dēļu grīdas seguma krāsots raksts

Uz dēļu grīdas seguma krāsots raksts

Uz dēļu grīdas seguma krāsots ornaments

svītrās krāsota dēļu grīda virtuves dizainā

ģeometriski laukumi grīdas dēļu krāsojumā

3.  Dēlīšu parkets.

No grīdas dēļiem dēlīšu parkets atšķiras ar to, ka dēlīši ir mazāka izmēra, līdz ar to no tiem iespējams veidot dažādas formas un rakstus, piešķirot telpai personiskāku un unikālāku noti. Nereti šis parketa veids ir saukts arī par “gabalparketu”. Tieši tāpat kā grīdas dēļi, arī dēlīšu parkets tiek izgatavots no viengabala masīvkoka plāksnes, un pēc nobružāšanās to ir iespējams vairākkārt atjaunot noslīpējot seguma virskārtu.
Vispopulārākais ieklāšanas veids ir visiem zināmā “skujiņa”, kas piešķir telpai klasiska stila noskaņu.  Dēlīšu parketa ieklāšana ir krietni sarežģītāka nekā dēļu grīdai, jo ir nepieciešama līdzena pamatne, pie kuras tiek pielīmēti dēlīši. Katra dēlīša abos galos un sānos ir iestrādātas spundes un gropes, kas ieklāšanas procesā nodrošina stabilu savienojumu. Pēc ieklāšanas šo parketu nepieciešams apstrādāt – slīpēt un lakot vai eļļot.

gabalparkets ieklāts skujiņas rakstā viesistabā

skujiņas raksta vintage dēlīšu parketa dizains

vecināts dēlīšu parkets halles grīdas seguma dizainā

grīdas dizains guļamistabā - dēlīšu parkets

grīdas dizains guļamistabā - dēlīšu parkets

gabalparketa grīdas seguma dizains viesistabā

Plusi
+ Ilgmūžīgums un iespējama atjaunošana
+ Iespējams veidot rakstus un dažādas krāsu kombinācijas
+ Koks kā klasiska vērtība

Mīnusi
– Sarežģīta un līdz ar to dārga ieklāšana
– Salīdzinoši mīksts grīdas segums, kurā paliek skrāpējumi un iespiedumi ( ja vien neizvēlas dārgāko, cieto kokšņu dēļus)
– Nav izturīgi pret ilgstošu mitrumu, jāizvairās no uzkopšanas ar pārāk slapju grīdas lupatu.
– Nav piemērots apsildāmajām grīdām

tonēts dēlīšu parkets virtuvē

ab4d1786b49d2ad30191aa8bbdd5c4d3 (1)

dēlīšu parkets minimālisma stila interjerā

7ab20c2eebf93a21091973d4f94f3cbd

krāsota dēlīšu parketa kompozīcija dizains

4. Divslāņu un trīsslāņu parkets.

Vairākslāņu parkets ir grīdas segums, kurš vizuāli atgādina grīdas dēļus, bet patiesībā tas sastāv no diviem vai trīs slāņiem, kuru pamats tiek veidots no finiera, bet virskārta – no plānākas masīvkoka plāksnītes. Divslāņu parketu ieklāt līmējot pie pamatnes, kamēr trīsslāņu parkets tiek ieklāts ar “click” sistēmu līdzīgi kā lamināts, savstarpēji savienojot vienu dēlīti ar otru.
Vairākslāņu parketa mūža ilgums ir daudz īsāks nekā dēlīšu parketam, jo, tā kā koka virskārta ir ļoti plāna, pēc nolietošanās to iespējams pārslīpēt vien pāris reizes.

parkets minimālisma stila interjerā

parkets lofta stila viesistabas  interjerā

Parkets baltas virtuves interjerā

pelēka toņa parkets guļamistabas interjerā

tumši brūns parkets viesistabas dizainā

gaišpelēks parkets guļamistabas dizainā

trīsslāņu parketa grīda viesistabas interjerā

Plusi:
+ Izturīgāks pret mitrumu un temperatūras svārstībām
+ Iespējams izmantot apsildāmajām grīdām
+ Lētāks nekā masīvkoka dēļu parkets
+ Salīdzinoši vienkāršāka ieklāšana
+ Vizuāli un pēc sajūtas līdzinās dēļu parketam

Mīnusi:
– Īsāks kalpošanas mūžs salīdzinājumā ar dēļu parketu (bet ilgāks nekā laminātam)

5. Korķis

dažādu krāsu korķa grīdas flīžu salikums

Korķa segums (saukts arī par “korķa parketu” ) tiek iegūts no korķozola mizas, to sasmalcinot un pielīmējot pie kokšķiedras plātnes vai finiera, tādā veidā panākot ērti ieklājamu segumu. Ir arī pieejamas korķa flīzes, ko pielīmē pie grīdas pamatnes. Šim grīdas segumam raksturīgais ir tā pozitīvās īpašības, par kurām sajūsminās daudzi no maniem klientiem, kuriem iepriekš mājoklī ir bijusi šāds grīda. Korķa grīda ir silta, mīksta, antistatiska, anti alerģiska un tai ir laba skaņas izolācija, tāpēc šis materiāls ir īpaši labi piemērots trokšņainām telpām, arī bērnistabām.

Runājot par korķa grīdas estētisko pusi, jāteic, ka pati par šo grīdas segumu standarta izpausmē neesmu sajūsmā, jo netonēts korķis ir tonāli diezgan uzkrītošs, turklāt arī raibs materiāls. Kombinējot korķa standarta krāsu ar latviešiem iemīļoto bēšo un silto toņu paleti, rezultātā telpas interjers kļūst smagnējs un vienmuļš. Tomēr jāatzīst, ka arī korķi iespējams pasūtīt dažāda veida nokrāsās, kas padarīs jūsu interjeru interesantu.
Korķa kopšana ir vienkārša un tā virsējo kārtu iespējams atjaunot pārlakojot, tā panākot ilgu seguma kalpošanas laiku.

dažādu toņu korķa grīdas dizains ģeometriskās formās

tumšas korķa grīdas flīzes koridorā

korķa grīdas dizains - ornaments guļamistabā

korķa grīdas dizains - raksts

korķa grīda dabīgā tonī bērnistabas interjerā

Cork-Flooring-in-a-Room-Designed-by-Panache-Interiors

modern-bathroom

natural-cork-flooring-190662

Plusi:
+ Mīksts, silts, skaņu izolējošs
+ Ātra un vienkārša ieklāšana
+ Ekoloģisks, antistatisks un anti alerģisks
+ Ilgs kalpošanas laiks
+ Elastīgs (uz šādas grīdas nokritusi krūze visdrīzāk paliks vesela)

Mīnusi:
– Salīdzinoši uzkrītošs un interjeram grūti pieskaņojams standarta tonis
– Neizturīgs pret augstpapēžu apaviem un smiltīm (arī lakotā veidā)

 

Rītdien gaidiet raksta turpinājumu – stāstīšu par dažāda veida flīzēm flīzēm, linoleju, pvc un mīksto grīdas segumu jeb paklāju.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s