Kā izvēlēties krāsas savam interjeram?

Kad pagājušajā piektdienā ciemojos draudzenes jaunajā mājvietā, saprotams, jaunā dzīvokļa interjera uzlabošana bija viena no vakara sarunu topa tēmām. Un, kā vienmēr, lielākā neziņa un apjukums mājas saimniecei bija par sienu krāsām – kā tās labāk pieskaņot jau esošajām mēbelēm, kuras nav plānots mainīt, kā arī par to, kā sadzīvot ar citādām sienu krāsām nekā gaiši dzeltenais un bēšais. Izrunājām dažādus variantus, ieteicu iespējamās krāsu kombinācijas, balstoties uz esošajām mēbelēm un interjera elementiem, un rezultātā radās ideja šim rakstam.

Vēl no studiju pirmajiem gadiem atceros, kā krāsu mācībā un gleznošanā mums vairāk neapzinātā līmenī dzina iekšā to dizaineriem tik ļoti nepieciešamo spēju izjust krāsu. Tolaik viens no pirmajiem pasniedzējas uzdevumiem bija piemeklēt kādu noskaņas fotogrāfiju, kura uzrunātu un uz kuras mēs vēlētos balstīt interjera koncepciju. Tad no šīs fotogrāfijas atlika izvēlēties vairākus toņus, izveidojot krāsu paleti topošajam telpas dizainam. Lai arī es šo metodi savā dizaineres praksē neizmantoju, jo krāsu izvēlē vairāk balstos uz izjūtām, tomēr daudziem, kam šī krāsu piemeklēšana interjeram nav viņu ikdiena, toņu paletes izveidošana varētu būt veiksmīgs risinājums.

noskaņas foto un tonālā palete interjeram rozā balta un brūna

Krāsu kombinācijas izvēle mājas interjeram ir diezgan liels izaicinājums, bet tikpat liels arī ir pozitīvais ieguvums, kādu sniedz saskaņoti un tieši jūsu telpas izjūtai piemēroti krāsu toņi. Lai labāk saprastu, kādām tieši noskaņas bildēm pievērst uzmanību, esmu apkopojusi vairākus padomus, ar ko vajadzētu sākt un kā atrast pareizo krāsu salikumu konkrētajai telpai.

1. Vispirms izvēlieties pasūtāmās mēbeles un apdares materiālus, bet krāsu – tikai pēc tam. 
Šo niansi sākotnēji nevēlas pieņemt daudzi no maniem klientiem – atturēties no kārdinājuma uzreiz izvēlēties sienu krāsas. Krāsa ir salīdzinoši lēta un iespējamo toņu skaits ir teju neierobežots, līdz ar to krāsu var pieskaņot praktiski jebkam. Tāpēc krāsu paletes izvēli vajadzētu sākt ar tiem interjera elementiem, kuru toņu izvēle ir ierobežotāka – mēbelēm, tekstīlijām, flīzēm vai tapetēm. Pēc tam krāsu toņu pieskaņošanu var balstīt uz jau piemeklētajiem, reālajiem telpas materiāliem un priekšmetiem.

2. Izvēloties krāsu, ņemiet vērā tās intensitāti un tumšuma/ gaišuma pakāpi. Kombinējot atšķirīgas intensitātes krāsas jūs varat viegli izvairīties no pārāk liela raibuma, telpā izmantojot dažādus krāstoņus. Varat izvēlēties vienu tumšu, vienu gaišu un vienu spilgtu, košu krāsu. Tas, kura no šīm krāsām telpā būs noteicošā, būs atkarīgs no jūsu pašu vēlmēm un gaumes.

zili pelēko un brūno krāsu interjera palete

3.  Ja neesiet pārliecināti par kādu toni, vispirms to izmēģiniet.
Krāsu veikalos iespējams uzjaukt nepieciešamo krāsu arī pavisam mazā tilpumā – 0,5 vai 1l bundžā. Šo krāsu mājās uzkrāsojiet uz lielāka formāta kartona vai riģipša gabala, kuru viegli pārnēsāt, un novietojiet pie sienas, kuru esat plānojuši šādā krāsā. Uz kādu laiku šo nokrāsoto plakni atstājot pie sienas, būs iespējams vērot, kā krāsa mainās dažādos diennakts laikos, kā arī saprast, vai tā neapniks, nebūs par spilgtu utt.

4. Pievērsiet uzmanību apgaismojumam!
Pievērsiet uzmanību gaismas ietekmei – telpas apgaismojums būtiski ietekmēs interjera tonālo risinājumu. Ieteiktu paeksperimentēt, apskatot vienu un to pašu krāsu dabiskajā apgaismojumā, dienasgaismas fluorescento spuldžu, kā arī kvēlspuldžu vai halogēnu gaismā. Svarīgi ir jau sākotnēji saprast, pret kuru debespusi telpā novietoti logi, kā arī, kur tieši atradīsies un kāds būs interjera mākslīgais apgaismojums.
Piemēram, ziemeļu puses istabās neiespīd saules gaisma, tāpēc šajā salīdzinoši tumšajā pusē visas krāsas izskatīsies vēsākas, nekā tās pārbaudot veikalā. Šeit laba izvēle būtu silta krāsu palete, kura arī mīkstinātu ēnas.
Intensīva krāsa var būt pārāk koša un nomācoša, ja to lieto uz visām sienām vai arī blakus lieliem logiem, bet tā varētu būt efektīga, ja ar to krāsotu kādu akcenta sienu, uz kuras krīt netieša lampas gaisma.

5. Krāsas nav obligāti jāizvēlas uz ilgu laika periodu.
Ja drošāk jūtaties neitrālu toņu vidē, iespējams telpas plaknes krāsot gaiši pelēkos vai baltos un bēšos toņos, un domāt par krāsas pievienošanu interjeram no citiem aspektiem. Krāsu interjerā var ienest ar paklājiem, spilveniem, logu noformējumu ( aizkariem un žalūzijām). Noteikti der padomāt arī par mākslas darbiem, kas telpai ne vien piešķir jaunas nokrāsas, bet arī personību. Šādā veidā, izmantojot aksesuārus un dekorus, iespējams mājokļa tonālo paleti mainīt pat sezonāli.
beckers krāsu katalogs
6. Salīdziniet izvēlētos krāsu toņus ar balto!
Izvēloties krāsas no veikalos pieejamajiem krāsu katalogiem, pēc iespējas apskatiet iecerētos toņus uz balta fona. Ideālajā gadījumā aizsedziet visus pārējos krāsu paraudziņus no vienas lapas un atstājiet īsto toni apskatei uz tīri baltas krāsas fona. Baltā krāsa ļaus labāk nolasīt izvēlētā krāsu paraudziņa tumšuma pakāpi un intensitāti.

7. Izvēloties mājokļa tonālo risinājumu, apdomājiet, kā viena telpa pāries otrā un kāda ir kopējā mājvietas noskaņa, kādu vēlaties panākt. Plānojot telpu krāsu risinājumu, labāk to darīt pa vienai istabai, apsverot visus konkrētās telpas aspektus. Tomēr jāpatur prātā, ka dzīvoklis vai māja ir vienots veselums, kurā jāpanāk harmoniska krāsu un stilu saskaņa. Tas nozīmē, ka telpām savstarpēji tonāli jābūt ja ne vienādām, tad vismaz saderīgām, jo bieži vien no vienas istabas būs redzams blakus esošās telpas fragments ar tās toņiem, materiāliem un mēbelēm. Vienkāršs paņēmiens, kā panākt šo vienoto kopskatu, ir izmantot vienu un to pašu krāsu dažādās proporcijās visās telpās: kā sienu krāsu vienā istabā, kā akcenta toni – citā.

zilā krāsa interjera dizainā

8. Nav vajadzības ideāli precīzi saskaņot toņus.
Dizainera darbā viens no biežākajiem uzdevumiem ir krāsu savstarpēja saskaņošana, izvēloties konkrētai mēbelei, audumam vai grīdas segumam atbilstošu sienas toni. Šajā gadījumā ieteiktu krāsu katalogā nemeklēt tieši tādu pašu krāsu, tai vietā izvēloties mazliet gaišāku vai tumšāku nokrāsu, lai radītu telpā daudzslāņainību un dziļuma efektu.

Saldajā ēdienā – dažādas krāsu paletes un uz to bāzes izveidoti interjeri. Lai rodas iedvesma jaunām krāsām jūsu mājoklī!

mājīgā brūni baltā interjera palete ar sarkaniem akcentiem

atsvaidzinošs zili balto krāsu salikums interjerā

neitrāla silto toņu palete viesistabas interjera dizainam

Vidusjūras vides iedvesmota virtuves krāsu palete

bēši toņi vannas istabas dizainā

ēdamistabas interjera silto toņu palete ar zaļu akcentu

šokolādes brūnie toņi viesistabas interjerā

vasarīgu toņu krāsu salikums viesistabas dizainā

dzeltenā un tirkīzzilā krāsa interjerā

Augstāk apskatāmās bildes ar krāsu paletēm – no http://www.hvhinteriors.com

melnbalto toņu palete ar sarkanās krāsas akcentu dzīvojamajā istabā

krāsu paletes interjeram 14

tirkīzzilo un pelēko krāsu salikums guļamistabā

pelēkā un gaišzilā krāsa guļamistabas dizainā

tumši zila un sinepju toņa krāsu kombinācija vannas istabā

Bēšās, gaišzilās un sarkanās krāsas palete guļamistabas interjerā

zilie un zaļie pasteļtoņi vannas istabas dizainā

pelēkās, zilās un dzeltenās krāsas salikums interjerā

rozā, tumši zilās un bēšās krāsas salikums interjerā

bēši brūnie, veci rozā un zilie toņi guļamistabas dizainā

vidusjūras interjera dizainam raksturīgā zili bēšo toņu palete

bēšās, pelēkās un oranžās krāsas salikums viesistabas dizainā

zilās, pelēkās un ķieģeļsarkanās krāsas salikums viesistabas dizainā

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s