Alternatīvas flīzēm vannas istabā

keramikas flīzes ar reljefu

Ātrākais veids, kā mainīt vannas istabas dizainu ir ķerties klāt sienu noformējumam. Jau sen pagājis tas laiks, kad, domājot par vannas istabas sienām, pirmā asociācija bija baseina tipa flīzējums – vienlaidus no grīdas līdz griestiem, neatkarīgi no sanmezgla zonām un stila. Tomēr savā darbā nereti sastopos ar pasūtītāju neinformētību šajā jautājumā, un nākas atbildēt uz “Ko tad vēl, ja ne flīzes?”. Variantu ir ļoti daudz, atkarīgs vien no rocības un iztēles bagātības, bet, lai sniegtu kaut nelielu ieskatu, apkopoju populārākos vannas istabas sienu apdares risinājumus.

skujiņas raksta flīzes aiz vannas

1. Keramiskās flīzes.
Šo sienu apdares materiālu mēs visi pazīstam vislabāk, tam ir teju neizsmeļamas dizaina variācijas, tās ir viegli kopt un ir 100% ūdensizturīgas. Tomēr kvalitatīvas flīzes nav lēts prieks, tāpēc to izvietojumu uz sanmezgla sienām var zonēt pēc nepieciešamības. Ja dušas zonā flīzēm būtu jāsniedzas virs 2 metru augstumā, tad citur to var nebūt vispār, vai arī to līmenis var būs nedaudz augstāks par izlietnes augšējo malu.

krāsota siena vannas istabā (2)

2. Krāsa.
Krāsa ir vislētākais sienu un griestu apdares materiāls, turklāt to ir viegli mainīt vannas istabas kosmētiskā remonta laikā. Krāsotās sienas daļas var kombinēt ar flīzētām zonām – ja vienlaidus krāsota plakne šķiet par vienmuļu, apakšējā sienas daļā (līdz aptuveni 1 metra augstumam) var izmantot flīzes. Cits variants ir krāsot sienas izmantojot trafaretu (stencilu), vai arī ar krāsojumu radīt konkrētu ģeometrisku rakstu.
Sanmezglos vislabāk izmantot spīdīgas vai pusspīdīgas krāsas, jo tās atrgrūž ūdeni un ir viegli mazgājamas. Ieteiktu izmantot īpaši vannas istabām radītas mazgājamās pretpelējuma krāsas, kuras ir ļoti noturīgas pret berzi un mitrumu.
Jāatceras, ka spīdīgas krāsas izceļ sienas nelīdzenumus, tāpēc apstrādājamām virsmām jābūt gludām.
Ja nepieciešams nokrāsot flīzes vai stiklu, ieteicams izmantot epoksīda krāsas.

tapetes ar ornamentu sanmezglā

3.Tapetes un vinila sienas segumi.
Vinila sienas segumi ir tapetēm līdzīgs apdares materiāls – tas ir biezāks un blīvāks, visbiežāk nopērkams ruļļos vai liela izmēra plāksnēs. Šis segums ir īpaši izturīgs pret berzi un mehāniskiem bojājumiem, kā arī mitrumu, turklāt tam ir arī visai plašas dizaina iespējas, tāpēc to bieži izmanto arī sabiedriskos interjeros.
Speciālās vannas istabas tapetes ir ārzemēs izplatīts, bet Latvijā mazāk pazīstams apdares materiāls, tās ir īpaši piemērotas tieši sanmezgliem. Tomēr savos interjera dizaina projektos sanmezglos esmu izmantojusi arī parastās tapetes, kombinējot tās ar flīzēm vai sienas krāsu. Izvēloties vannas istabā tapetes, ieteicams laicīgi padomāt par mitruma līmeni un nelīmēt tapetes dušas vai vannas zonā. Tapetes diezgan droši var izmantot sienas daļai virs izlietnes, kā arī brīvajām sienas plaknēm vannas telpā. Pie vajadzības tās iespējams arī nolakot ar matētu, īpaši izturīgu laku vairākās kārtās.Runājot par tapešu dizainu, iespējas, protams, ir neierobežotas, atliek izvēlēties sev tīkamu stilu un krāsu paleti. Der atcerēties, ka liela izmēra raksti un ornamenti vannas istabu padarīs vizuāli mazāku, vertikālas joslas radīs ilūziju par augstākiem griestiem, bet horizontālas līnijas šķietami padarīs telpu platāku.

vertikāls dēļu apšuvums aiz vannas

4. Koks.
Koks jebkuras vannas istabas dizainam piešķirs dabisku siltumu. Vienalga, kādu kokmateriālu sanmezgla sienām izvēlaties – masīvkoku, saplāksni vai finierējumu, jāņem vērā, ka tas jāpārklāj ar ūdensizturīgu laku.

stikla bloku sienas sanmezglā

5.Stikla bloki.
Stikla blokus mūsdienās vairāk izmanto kā dekoratīvu apdares materiālu gadījumos, kur nepieciešama sanezgla zonēšana ar starpsienu palīdzību. Stikla bloku starpsienas ir ne vien izturīgas un viegli kopjamas, bet arī nesamazina gaismas daudzumu mazajā vannas istabā, reizē arī nodalot telpu.

sienas paneļi aiz vannas

6.Sienu paneļi.
Daudzu flīžu ražotāju kolekcijās tiek piedāvātas liela izmēra flīzes, kuru dizains ir veidots kā klasiskajos interjeros izmantojamo sienas paneļu replika. Tomēr šādas flīzes ir salīdzinoši dārgas, turklāt bieži vien ar ierobežotu krāsu paleti. Flīžu vietā var izvēlēties arī individuāli pasūtītus sienas paneļus, kurus pēc tam nokrāso piemērotā tonī ar ūdensizturīgu krāsu.
Standarta paneļus var aizstāt arī ar “dēlīšu” formas apšuvumu, kuri piešķirs vannas istabai tradicionālo vasaras mājas vai Vidusjūras stila noskaņu.

ķieģeļi vannas istabā

7. Ķieģeļi.
Lai gan ķieģelis ir porainas struktūras, tomēr tas ir izturīgs pret mitrumu, temperatūras svārstībām, un ir viegli kopjams. Vai izmantot jaunas nopērkamas ķieģeļflīzes, vai atjaunot veco ķieģeļu sienu – tas jāizvērtē atkarībā no situācijas. Ķieģeļus, tāpat kā citus augstāk minētos materiālus var arī nolakot, lai paaugstinātu mitrumizturību, vai pat nokrāsot.

vecināta spoguļa siena aiz izlietnes

8. Spogulis.
Spogulis mazām vannas istabām vienmēr būs laba izvēle, jo vizuāli paplašinās jebkuru nelielu telpu. Tā kā spoguļattēls rada vizuālu apmānu, ieteicams šo materiālu neizmantot uz visām telpas sienām, lai uzturoties telpā nerastos diskomforts. Izvēloties spoguli par savas vannas istabas sienu segumu, jārēķinās ar to, ka tas visdrīzāk sastāvēs no vairākām plāksnēm, starp kurām veidosies nelielas spraudziņas. Tāpat jābūt gataviem īpašai kopšanai, jo uz spoguļa, protams, būs pamanāms katrs pirkstu nospiedums vai ūdens pilienu nosēdums.

betona sienas vannas istabā

9. Lakots betons.
Minimālisma un askētiska dizaina cienītājiem labs vannas istabas sienu apdares risinājums būs vienkārši nolakot esošo apmetumu vai rupji špaktelēto sienas virsmu. Iespējams atstāt atsegtus un nolakot arī betona blokus vai citas parasti slēpjamas konstruktīvas detaļas.

Pirms izdarīt izvēli par labu tam vai citam materiālam, noteikti jāatceras, ka jebkura vannas istaba tomēr ir telpa ar paaugstinātu mitruma līmeni un temperatūru, kā arī sienām jābūt viegli kopjamām, mazgājamām un pat beržamām. Katram no apdares materiāliem ir savi dizaina un kopšanas plusi un mīnusi, tāpēc rūpīgi jāapsver, kas būtu piemērotāks tieši jūsu vannas istabai. Ieteicams variants ir dažādu materiālu kombiēšana, atkarībā no vannas istabas zonas – dušas vai vannas zonā izturīgāks sienu segums, izlietnes zonā – vairāk dekoratīvs utt.

tāfeles krāsa vannas istabā

tapetes vannas istabā

spoguļu siena aiz izlietnes

spogulis un koka dēļi sanmezglā

spīdīgas melnas flīzes izlietnes zonā

spilgti sarkanas tapetes sanmezglā

sienas paneļi ar tapetēm sanmezglā

sienas gleznojums vannas istabā

sešstūru formas flīzes

opārtā krāsota siena sanmezglā

 atjaunota ķieģeļu siena aiz izlietnes

ILLUSTRA - krāsoti apļi kombinēti ar flīzētām zonām

klasiski sienas paneļi vannas istabā

horizontālas līnijas uz vannas istabas sienām

flīzes kombinētas ar krāsotu sienu

dēļu siena vannas istabā

dēļu imitācijas panelis sanmezglā

balti dēlīši sanmezglā

atjaunota ķieģeļu siena sanmezglā

One response to “Alternatīvas flīzēm vannas istabā

  1. Patiešām skaisti. Esmu novērojis, ka cilvēki bieži vien vannasistabu iekārto ļoti vienkāršā veidā. Tomēr šī ir viena no tām vietām, kur vajadzētu riskēt un izmeģināt kaut ko interesantu. VIenmēr ir paticis kā izskatās koks un metāls piemēram.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s