Metāla gultu šarms

metala gulta 19

Neslēpšu, ka, kā jau visiem dizaineriem, arī man ir savas vājības, izvēloties un piedāvājot to vai citu stilu un mēbeli pasūtītāju interjeriem. Viena no tādām ir metāla gultas, kuras ar savu īpašo šarmu vēl arvien ir pasaulē viena no pieprasītākajām guļamzonas mēbelēm gan to salīdzinoši zemās cenas dēļ, gan tāpēc, ka stilistiski tās ir ļoti universālas un tonāli viegli pielāgojamas telpas interjeram.

metal bed 19th centuryMetāla gultu klāsts 19.gs.

Ja reiz aizsāku šo tēmu, tad mazliet pastāstīšu par metāla gultu izcelsmi un vēsturi. Tādas metāla gultas, kādas veikalos redzamas mūsdienās, sāka izgatavot 19.gs. četrdesmitajos gados. To straujo izplatību un popularitātes gūšanu vairāk var saistīt nevis ar veiksmīgu dizainu, bet gan ar pavisam vienkāršiem sanitāriem apsvērumiem. Metāla gultas tika kombinētas ar kokvilnas matračiem, lai cīnītos ar tolaik tik aktuālo problēmu – kaitēkļiem guļamistabās (iepriekš izmantotajās koka mēbelēs varēja mist dažādi insekti). Sākotnēji gultas izgatavoja amatnieki, par materiālu izmantojot dzelzi un čugunu, metālu apstrādājot kaltuvēs. Smalko detaļu metāllējumi tika rūpīgi apstrādāti, pulēti un krāsoti, taču pēc šādas pašas metodes tika izgatavotas arī vienkāršākas gultas, kurām gultas galvgalis visbiežāk sastāvēja no biezāka rāmja un smalkākām, paralēlām vertikālām metāla joslām. Pēc industriālās revolūcijas šo mēbeli sāka ražot masveidā, to izmaksas strauji kritās un jau 19.gs. beigās metāla gulta bija kļuvusi par vispieprasītāko gultas veidu.

Mūsdienās dzelzs gultas iespējams iegādāties par pieņemamu cenu, turklāt to izvēle ir ļoti plaša – sākot no senlaicīgo gultu mūsdienu replikām, dzelzs kalumiem un dekoratīvām detaļām bagātām, beidzot ar pavisam askētiskiem variantiem, kurus pārkrāsojot atbilstoši pārējam interjeram, iespējams veiksmīgi integrēt teju jebkurā guļamistabā.

Kad pirms neilga laika vienam no šībrīža aktuālajiem dizaina projektiem ar klientu bijām vienojušies par metāla gultu viņu gandrīz-loftam līdzīgajā dzīvoklī, saskāros ar problēmu šādas mēbeles piemeklēšanā un izvēles iespējās. Tādas īstenas dzelzs vai misiņa gultas uz vietas salonos nav apskatāmas, un arī pasūtāmo modeļu skaits – smieklīgi mazs. Aptaujājot vairākus Latvijas mēbeļu salonus, kuri izplata dažādu Eiropas ražotāju produkciju, secināju, ka metāla gultas latviešiem piemērotā platumā, un vēl pieļaujamā budžetā ir īsts retums. Proti, lielākajai daļai ražotāju divguļamo gultu platums beidzas pie 1.50m, kuru viņi dēvē par “king size” (karaļu izmēru), kamēr latviešiem pieņemts izplesties minimums 1.60m, bet vēlams – 1.80m platā guļamvietā. Pēc ilgiem un neveiksmīgiem mēģinājumiem atrast kādu fabriku, kura vidusmēra cenu metāla gultas piegādātu arī uz Latviju, uzgāju The Reinforced Bed Company.  Ja nu gadījumā kārojas metāla gultu, kura būtu platāka par Ikea piedāvāto 1.60m, kā arī ar lielākām dizaina izvēles iespējām – pārbaudīta vērtība, ko iesaku.

black iron bed

yellow metal bed frame

metala gulta 22

wrought iron metal bed

metala gulta 20

metala gulta 18

metala gulta 17

metala gulta 16

metala gulta 15

metala gulta 14

metala gulta 13

red iron bed

metala gulta 9

metala gulta 8

metala gulta 7

metala gulta 6

metala gulta 5

metala gulta 4

metala gulta 2

metala gulta 1

Advertisements

2 responses to “Metāla gultu šarms

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s